Každý má nejakú vášeň a ak sa tou vašou práve stalo zberateľstvo mincí, blahoželáme! Ide totiž o záľubu, ktorá môže byť nielen zábavná, ale aj náučná. Mince tiež doma nezaberajú až toľko miesta, ako napríklad zbieranie modelov áut – takže ani vaša polovička nebude mať hlavu smútku, že z nich bude musieť hodiny utierať prach. Čo teda urobiť ako prvé, keď svoju zbierku len zakladáte?
Získajte si základné informácie
Predtým, než začnete zbierať mince je užitočné získať základné znalosti o numizmatike, čiže naštudovať si niečo o minciach a peniazoch. Môžete si preštudovať literatúru o minciach, vyhľadať informácie na internete a získať základné pochopenie histórie mincovného razenia a rôznych mincových sérií. Pozrite si aj tu, čo v sebe vlastne zbieranie mincí obnáša. V druhom rade sa rozhodnite, aké mince chcete zbierať. Môžete sa zamerať na mince z konkrétnej krajiny, historické mince, mince s určitými vzormi alebo témami, medaily a podobne. Vaše ciele vám pomôžu určiť, aké mince budete zbierať.
Nechajte si poradiť od skúsenejších
Pri zbieraní mincí nebudete potrebovať len samotné mince, ale aj rôzne nástroje, ako sú pinzety s mäkkými koncami na manipuláciu s nimi, čistiace prostriedky (alebo čistiaci uterák), lupy či poprípade mikroskopy na preskúmanie mincí. Samozrejme, základom sú albumy alebo katalógy na usporiadanie a uchovávanie mincí. Naučte sa rozpoznávať hodnotné mince. Niekedy môžu aj bežné mince mať zvláštne vlastnosti, ktoré im zvyšujú hodnotu. Konzultujte katalógy mincí s odborníkmi alebo známymi, ktorí už majú viac skúseností a buďte pozorní na zvláštne znaky a chyby na minciach.
Zbierku musíte aj udržiavať
Po príprave všetkého potrebného môžete začať robiť to, na čo ste sa najviac tešili – zbierať mince. Začnite podľa vašich stanovených cieľov. Mince môžete získavať od rôznych zdrojov, vrátane mincových predajcov, numizmatických výstav, dražieb alebo dokonca len tak zo svojej peňaženky, keď vám niekde vydajú zaujímavú mincu. Opýtajte sa aj svojich priateľov a rodiny. Dôležité je uchovávať mince v bezpečných a vhodných obaloch. Práve na to sú mincové albumy alebo obaly, aby ste predišli poškodeniu samotných mincí. Zbierku následne pravidelne kontrolujte a mince čistite. Zapojte sa aj do numizmatickej komunity. Môžete sa pridružiť k rôznym numizmatickým združeniam, fóram alebo diskusným skupinám, kde sa podelíte nielen o svoje skúsenosti, ale získate aj skúsenosti iných. A v neposlednom rade nevynechajte žiadnu príležitosť získať skvelé mince do svojej zbierky – k tomu vám pomôže napríklad kalendár búrz pre zberateľov.